: Пролеће је стигло, време прелепо, а ми смо болесни. Свакога дана у одељењу недостаје неко. Дешава се да и за време часа учитељица пошаље кући или позове родитеље неког, болесног нам, друга.
Сигурно су ти познати знаци ове болести : прво је нос сув и отечен, гребе нас грло и очи сузе, затим нос почиње да „цури“, кијамо, почиње да боли глава, некад дође и температура, а на крају следи досадан кашаљ. Погодио сам како то иде?
Када одемо код лекара кажу да је то запаљење горњих дисајних путева. Све ти је јасно?!?
У ствари, по свој прилици, неки вирус ( најситнији изазивач болести, који се не може видети без јаког микроскопа ) нас нападне када смо најосетљивији и тада крене „рат“ између њега и нашег тела. Оно што је важно знати: наше тело има праву војску за одбрану од овог непријатеља и када смо болесни, када имамо температуру, тада знај да се у твом телу воде битке за твој опоравак.
Да би помогли свом организму када га нападну вируси, понекад и спречили да дође до овог „рата“, постоје и нека правила:
- Хранимо се правилно! То значи: редовно јести свеже воће и поврће- вируси не воле шаренило боја из природе ( зелани спанаћ и киви, црвени парадајз и паприка, жути лимун, бели лук и да не набрајам даље- знаш већ! )
- Хранимо се редовно! Не треба прескакати оброке.
- Довољно спавајмо! Доста одмора и сна градиће твоју отпорност.
- Избегавајмо контакт са болеснима. Слободно причај телефоном, али немој да се играш са болесним другом – вирус може и тебе да нападне, а и двој друг ће, уместо да чува снагу тела за борбу против вируса, ту снагу трошити на игру па ће болест дуже трајати.
Када болест дође до врата учионице, тада показујемо и шта је другарство:
- Редовно пери руке пре ужине и после одласка у тоалет, стави руку на уста када кијаш, марамицу коју си користио/користила баци у корпу за отпатке – Када штитимо себе од болести, штитимо и своје другове!
- Са првим знацима болести које приметимо код себe, идемо са родитељима код свог лекара, не долазимо болесни у школу – Другарски је заштитити другове од болести!
- Болесног друга/другарицу зови телефоном, питај како је, развесели га неком причом или шалом – Другарски је показати бригу за друга!
- Обавести болесног друга или његове родитеље о томе шта се дешава у школи- Другарски је поделити своје знање!
Али, ја знам да ТИ, драги мој друже, моја другарице, све ово врло добро знаш и примењујеш. Овде се нашло само зато што ми треба твоја помоћ да и други ово сазнају и примене.
Буди здрав!
Поздрав од Алексе!